Registry of Award Winners

Additional University-wide Student Awards

Outstanding Undergraduate

1982 - Janet E. Thornton, Yamhill

1983 - Saralyn Menger, Milwaukie

1984 - Roy Beaty, Corvallis

1985 - Cynthia A. Carr, Corvallis

1986 - David J. Buchanan, Moro

1987 - David R. Brewer, The Dalles

1988 - Melody Stupey, Portland

1989 - Angela C. Sondenaa, Corvallis

1990 - Angela K. Crane

        - Pamela K. Cyrus, Sisters

Award discontinued in 1990

 

Burlingham Undergraduate Student of Excellence Award

1992 - Kim J. Dodson, Roseburg

1993 - Loren T. VanderZanden, Hillsboro

1994 - Jessica A. Eide, Salem

1995 - Andrew W. Kittams, Petersburg, AK

1996 - Jeffrey E. Williamson, Beaverton

1997 - Elizabeth E. Howard, Silverton

1998 - Jenny S. Wing, Union

1999 - Melissa R. Nartz, Madras

2000 - Beth A. Coleman, Cove

2001 - DeNae E. Simms, Lakeview

2002 - Rose Evonuk, Junction City

2003 - Kathleen Freeborn, Rickreall

2004 - Britta Hinrichsen, Anchorage, AK

2005 - Eric Dodson, Coos Bay

2006 - Paul “Wes” Crawford, Sutherlin

2007 - Travis Schaal, Hillsboro

2008 - Noah Strycker, Creswell

2009 - Julie Neuschwander, Princeton

2010 - AnnaRose Adams, Ashland

2011 - Thomas Griffin, Jefferson

2012 - Alejandra Marquez Loza, Ponce, Puerto Rico

2013 - Elise Cowley, Winnemucca, NV

2014 - Ann Bernert, West Linn

2015 - Wes Brown, Bent

2016 - Raven Waldron, Silver Lake

2017 - Madison Esposito, Marietta, GA

 

Outstanding Senior

1981 - Karla S. von Borstel, Grass Valley

        - Paula Fitzgerald, Lakeview

1982 - Matthew S. Weimer, Arlington

1983 - Laura Jean Hill, Klamath Falls

1984 - Karen Oakes

1985 - Jeffrey D. Tolke, Corvallis

1986 - Jeanne Farrell, Salem

1987 - Steve Goffena, Amity

        - Jeffery L. Nuss, Enterprise

1988 - David R. Brewer, The Dalles

1989 - Mitchell L. Coleman, Philomath

1990 - Daren Coppock, Adams

Award reestablished in 2011

2011 - AnnaRose Adams, Ashland

2012 - Thomas Griffin, Jefferson

2013 - Alejandra Marquez Loza, Ponce, Puerto Rico

2014 - Nicholas West, Imbler

2015 - Reva West, Imbler

2016 - Wes Brown, Bend

2017 - Khiem Lam, Hillsboro, OR

 

Capital Press Outstanding Senior in Agriculture Award

1991 - Michelle Day, Mulino

1992 - Dale J. Evers, Banks

1993 - Leah M. Hohner, Portland

1994 - Randy J. Larrison, Hillsboro

1995 - Craig H. Reeder, Jefferson

1996 - Robin M. Cross, Eugene

1997 - Amy M. Martin, Kent

1998 - Elizabeth E. Howard, Silverton

1999 - Destinee K. Chapin, Salem

2000 - Melissa R. Nartz, Madras

2001 - Annette C. Buyserie, St. Paul

2002 - Jody Lynn Nartz, Madras

2003 - Sarah L. Reich, Portland

2004 - Andrea Eliason, Baker City

2005 - Kaylea Foster, Klamath Falls

2006 - Erica Ersch, Burns

2007 - Ryan Scholz, Newberg

2008 - Christina Murphy, Eugene

2009 - Brooke Peterschmidt, Albany

2010 - Julie Neuschwander, Princeton

Award discontinued in 2010

 

Master's Student of Excellence

1980 - David McAuliffe, Corvallis

1981 - Kevin Boyle, Corvallis

1982 - Gary Nuss, Enterprise

1983 - Cindy Arakawa, Hilo, HI

1984 - Mark Grobner

1985 - Rodrick Lentz, Panaca, NV

1986 - Keith Lampi, Corvallis

1987 - Marlys R. Cappaert, Corvallis

1988 - Kevin McGarigal, Sudburry, MA

1989 - Sandra M. Noble, Arcata, CA

1990 - Daniel Rosenberg, Gastonia, NC

Award discontinued in 1990

 

Ph.D. Student of Excellence

1980 - John "Randy" Winter, Corvallis

1981 - Hiram G. Larew III, Corvallis

1982 - John Vandenberg, Benton Harbor, MI

1983 - Mary Beth Zelinski, Madison, WI

1984 - Margaret Wilzbach, Evergreen Park, IL

1985 - Ray M Geddens, Corvallis

1986 - Douglas E. Goeger, Corvallis

1987 - David A. Schisler, Corvallis

1988 - Victor Hong, San Francisco, CA

        - Reynaldo Patino, College Station, TX

1989 - Mary Lynn Roush, Corvallis

1990 - John Kirby, McMinnville

Award discontinued in 1990

 

Savery Outstanding Graduate Student

1989 - Martin S. Fitzpatrick, Corvallis

1990 - Alec G. Maule, Corvallis

1991 - Arlene Hilger, Corvallis

1992 - Carolee J. Bull, Corvallis

1993 - Wes Jamison, Corvallis

1994 - Kyle E. Orwig, Independence

1995 - Willard B. Strong, Corvallis

1996 - Shelby J. Filley, Burns

1997 - Heather J. Scheck, Saanichton, BC

1998 - Laliang Cheng, Shandong, China

1999 - Geoffrey B. Habron, Pleasantville, NJ

2000 - Wilfrido Contreras-Sanchez, Cardenas, Mexico

2001 - Jennifer A. Gervais, Corvallis

Award discontinued in 2001

 

Savery Outstanding Doctoral Student

2002 - Oriane Taft, Berkeley, CA

2003 - David Waldien, Albany, OR

2004 - Jungmin Lee, Pusan, Korea

2005 - Robert Suryan, Newport

2006 - Cecily Bishop, Seattle, WA

2007 - Scott Miller, Wilmington, DE

2008 - Donald Lyons, Corvallis

2009 - Daniel Paredes-Sabja, Corvallis

2010 - Tracey Johnson, Pearland, TX

2011 - Patricia Aron, Milwaukee, WI

2012 - Allison Evans, Fremont, OH

2013 - Jessica Castillo, Tustin, CA

2014 - Alana Alexander, Auckland, New Zealand

2015 - Peter Kappes, Crozet, VA

2016 - Allyson Jackson, Westhampton Beach, NY

2017 - Javier Tabima, Bogota, Colombia

 

Savery Outstanding Master’s Student

2002 - David Rundio, Traverse City, MI

2003 - Shannon Claeson, Corvallis

2004 - Shawna McMahon, Winnipeg, Manitoba, Canada

2005 - Kevin France, Philomath

2006 - Carrie Carson, Corvallis

2007 - Paul “Wes” Crawford, Sutherlin

2008 - Heidi Vogel, Astoria

2009 - Katie Moriarty, Foresthill, CA

2010 - Shivonne Nesbit, Toronto, Canada

2011 - Rachel Crowhurst, Ontario, Canada

2012 - Jennifer Rowe, Novi, MI

2013 - Daniel Cushing, Petersburg, AK

2014 - Matthew Ramirez, Madison, AL

2015 - Sharon Smythe, Elizabethton, TN

2016 - Lauari Lutes, Muncie, IN

2017 - Abby Glauser, Overland Park, KS